V predchádzajúcom článku sme si vysvetlili, čo je to spadavka, orezové značky a safe zóna. Teraz sa pozrieme na prax, teda ako vytvoriť PDF so spadávkou a orezovkami. Sami uvidíte, že je to veľmi jednoduché.
Tvorbu PDF so spadavkou rozdeľme do troch fáz:
- Nastavenie dokumentu
- Prispôsobenie grafiky
- Export PDF
Nastavenie dokumentu
Pri vytváraní nového dokumentu sa nám zobrazí dialógové okno. Do koloniek šírka a výška zadáme finálne rozmery našeho dizajnu. V prípade vizitky by to teda bola šírka 85 mm a výška 55 mm.
Ďalej zadáme hodnotu veľkosti spadávky (bleed) a to minimálne 3 mm (3 mm sú štandard, no nič by sa nestalo, ak by sme zadali napr. 5 mm).
To je všetko, stačí stlačiť OK :). Ak by ste náhodou zabudli nastaviť spadávku, môžete ju nastaviť aj po vytvorení dokumentu. Stačí ísť do File -> Document setup (alt + cmd + P na Macu, alt + ctrl + P na Windowse).
Prispôsobenie grafiky
Musíme si uvedomiť, že spadávka je časť grafiky, ktorá presahuje samotný čistý formát. Preto aj v dokumente musíme našu grafiku zväčšiť až za jeho okraj, minimálne po spadávku (tá je v dokumente naznačená červenou čiarou – definovali sme ju pri tvorbe dokumentu).
Ďalšia vec, na ktorú musíme dať pozor je safe zóna, teda vnútorná časť grafiky lemujúca jej okraj, ktorá môže byť useknutá. Odstránime z nej preto všetky dôležité údaje ako napr. texty a posunieme ich viac do stredu vizitky.
Najlepšie prípravu grafiky pochopíme z nasledujúcich obrázkov:
- bod 1 – text je umiestnený príliš blízko okraju dokumentu, pri oreze vizitky môže dôjsť k orezaniu tohoto textu
- bod 2 – oranžový pás siaha až ku kraji vizitky, bez spadavky sa na okraji po orezaní môžu zjaviť biele linky
- bod 3 – situáciu z bodu 1 vyriešime tak, že text posunieme dovnútra vizitky, aspoň 3 mm od kraja
- bod 4 – situáciu z bodu 2 vyriešime predĺžením oranžového pásu až za hranicu dokumentu, minimálne po spadavku
Export PDF
Teraz nám už len stačí uložiť PDF. File -> Save as… V prvom dialógovom okne zvolíme názov súboru a v dolnom menu vyberieme PDF.
V ďalšom dialógovom okne nastavíme:
- Adobe PDF Preset: PDF/X-1a:2001 (môžeme aj iný, ale to je zase na iný blogpost :))
- V záložke Marks and Bleeds (značky a spadávky) zaškrtneme Trim Marks (orezové značky) a Use Document Bleed Settings (použiť nastavenia spadávky z dokumentu)
Potom môžeme PDF uložiť, zaslať ho tlačiarom a tešiť sa, akí sme šikovní. 🙂
Spadávka a orezové značky v Adobe InDesign
V Adobe InDesign sa spadávka a orezové značky nastavujú takmer identicky, takže sa nemusíte báť. 🙂